Powodów, dla których warto poświęcić codziennie kilka minut na higienę jamy ustnej, istnieje co najmniej kilka. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że mycie zębów czy nitkowanie przestrzeni międzyzębowych to nie tylko kwestia estetyki, ale także zdrowia.
Czytaj dalej >>Leczenie ubytków zębowych odbywa się współcześnie na wiele sposobów. Pacjentowi, u którego zachodzi konieczność rekonstrukcji uzębienia, proponuje się zastosowanie m.in. koron, licówek lub mostów. Efekt zależy przede wszystkim od materiału, jaki zostanie użyty do wykonania wypełnień. Dowiedzmy się, z jakich tworzyw korzysta się obecnie w protetyce stomatologicznej i czym się od siebie różnią.
Czytaj dalej >>Śnieżnobiały uśmiech można dostrzec wszędzie — na reklamach w telewizji, na plakatach czy nawet opakowaniach produktów do higieny jamy ustnej. Jednak nie jest to naturalny kolor zębów. Ich barwa uzależniona jest m.in. od genów, a także od jedzenia i napojów, które znajdują się w diecie danego Pacjenta. Nie jest to jednak wszystko – w przypadku estetyki uśmiechu dużą rolę ogrywa też palenie. Jakie więc istnieją sposoby na wybielanie u dentysty? W tym wpisie opiszemy dwa sposoby – nakładki wybielające zęby oraz lampy.
Czytaj dalej >>Wykonywane między innymi przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego lub stomatologicznego. Stosowane również podczas diagnozy paradontozy, stanów zapalnych w jamie ustnej czy przed usunięciem ósemek. Jednak często badanie RTG zębów budzi wątpliwości co do bezpieczeństwa i nasuwa pytania dotyczące kosztów, terminu ważności czy samego sensu wykonywania diagnostyki, na przykład punktowej. W tym artykule odpowiemy na te wątpliwości.
Czytaj dalej >>To uzupełnienie stałe, które ma wiele zalet, ale nie jest wolne od wad. Może być stosowane samodzielnie lub w połączeniu z innym rozwiązaniem, np. protezą bez podniebienia. W tym wpisie opiszemy wyłącznie implanty zębów. Przedstawimy, w jakich sytuacjach są stosowane oraz jakie dokładnie są ich mocne i słabe strony.
Czytaj dalej >>Stomatologia estetyczna oferuje obecnie wiele rozwiązań, które trudno odróżnić od naturalnego uzębienia. Wymienić tutaj możemy przede wszystkim protezy, na przykład elastyczne, akrylowe czy szkieletowe. W tym wpisie skupimy się na koronach i mostach, ich rodzajach oraz zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań.
Czytaj dalej >>Piękny, zdrowy uśmiech to obraz, który widujemy w każdej reklamie. Bywają jednak takie sytuacje, w których osiągnięcie go za pomocą własnych zębów staje się niemożliwe. Jednym z rozwiązań mogą okazać się protezy. W tym wpisie skupimy się na dwóch typach: elastycznych i szkieletowych. Przedstawimy ich specyfikę praz wady i zalety.
Czytaj dalej >>Wyrywanie zębów nie kojarzy się z niczym przyjemnym. To jeden z powodów tak rzadkich wizyt pacjentów w gabinecie stomatologicznym. Obawa przed bólem potrafi skutecznie zniechęcić do leczenia. Obecnie stosowane metody mogą jednak ten dyskomfort zminimalizować niemal zupełnie. Dowiedzmy się, w jaki sposób przeprowadza się dziś ekstrakcję zębów.
Czytaj dalej >>Jeśli pierwsze spotkanie latorośli z dentystą ma miejsce dopiero, gdy ząbki zaczynają boleć, może być już za późno, aby właściwie zadbać o jamę ustną u dziecka. Wizyta małego pacjenta w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się jak najwcześniej. Dzięki temu w przyszłości dorosły już człowiek będzie mógł sam uchronić przed problemami wynikającymi z niedostatecznej troski o stan zębów.
Czytaj dalej >>W ramach leczenia wad zgryzu, zarówno u młodych, jak i dorosłych pacjentów, bardzo często stosuje się aparat ortodontyczny – ruchomy lub stały. W obu przypadkach pojawia się wątpliwość dotycząca właściwego dbania o higienę jamy ustnej. Dowiedzmy się, czy mycie zębów sprawia wówczas trudność oraz dlaczego konieczne jest sięganie po specjalne akcesoria dentystyczne.
Czytaj dalej >>Trwałe i zdrowe zęby - kto o nich nie marzy? Niestety nie każdy może cieszyć się zadbanym uśmiechem. Przyczyn istnieje co najmniej kilka. Mowa tu nie tylko o nieprawidłowej higienie i jej konsekwencjach. Nieprawidłowa dieta, podeszły wiek, a nawet uwarunkowania genetyczne – wszystko to sprawia, że zęby są słabe i wypadają. Współczesna stomatologia ma jednak rozwiązanie: to implanty, czyli tzw. sztuczne korzenie (przeważnie tytanowe) chirurgicznie wszczepiane w kość szczęki.
Czytaj dalej >>Jeśli piaskowanie, fluoryzacja, skaling czy choćby nitkowanie to pojęcia zupełnie Ci obce - najwyższa pora udać się do stomatologa. Higiena jamy ustnej to zagadnienie bardzo istotne nie tylko ze względu piękny uśmiech, ale także zdrowie ogólne. Badania pokazują, że świadomość ta jest w społeczeństwie wciąż zbyt niska. A przecież tak niewiele potrzeba, aby właściwie o siebie zadbać!
Czytaj dalej >>