1.Co to jest implant zębowy?
Implant zębowy - zastępuje korzeń naszego zęba który utraciliśmy. Jest to śruba najczęściej z tytanu, może być również z cyrkonu. Jest w kształcie walca lub stożka. Wprowadzony do kości integruje (zrasta) się z nią ,w większości przypadków już na stałe i stanowi rusztowanie pod prace protetyczną jaka będziemy wykonywać.
2.Jak przebiega proces implantacji?
Duża grupa pacjentów bardzo boi się zabiegów chirurgicznych , a jak pomyślą o tym że implant czyli śruba ma być wkręcony w kość żuchwy lub szczęki to dostają dreszczy . Więc wyjaśnimy Państwu że ta grupa ludzi bardzo nie potrzebnie się boi i odczuwa strach przed zabiegiem za czym idzie rezygnacja z leczenia .Sam zabieg zaczynamy od rozmowy z lekarzem chirurgiem ,który będzie wykonywał zabieg i od poinformowania pacjenta o poszczególnych etapach zabiegu. Implantacja przeprowadzana jest przy wykonaniu znieczulenia miejscowego . Następnie lekarz przygotowuje miejsce (łoże) pod implant specjalnymi narzędziami i wiertłami do danego systemu na jakim pracuje .Wkręca implant i zaszywa miejsce zabiegu (jeżeli jest to konieczne). Po całym zabiegu Pacjent informowany jest o procesie gojenia . Przedstawiane są wszystkie zalecenia w sposób prosty tak by Pacjent mógł zapamiętać. Proszę pamiętać ,że zawsze jesteśmy w stałym kontakcie z pacjentem i opowiadamy na wszystkie pytania w razie wątpliwości.
3.Na czym polega i ile trwa proces gojenia?
Proces gojenia polega na trwałym połączeniu implantu z tkanką kostną. Proces ten trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy .Zależy on od przede wszystkim od indywidualnych warunków pacjenta. Są to między innymi warunki takie jak :
- ilość i gęstość kości jaką pacjent posiada
- dbanie o dobrą higienę jamy ustnej
- dbanie o stan zdrowia podczas gojenia (dobre odżywianie ,brak używek ).
4.Czy implanty są bezpieczne i trwałe?
Tak ,implanty są bezpieczne i trwałe. Wykorzystywana jest nowoczesna technologia do produkcji implantów. Ludzki organizm nie wykrywa ich jako ciała obcego, z dużą łatwością wkomponowują się w strukturę kości i dziąseł dzięki materiałowi z jakiego są wykonane. Tytan, bo głównie z niego są produkowane , jest materiałem wytrzymałym i bezinwazyjnym. Cechuje go duża integracja ze strukturą kości i dziąseł. Jeżeli tylko będziemy dbać o swój stan zdrowia i higienę jamy ustnej na pewno będziemy się nimi cieszyć do końca życia.
5.Jakie prace protetyczne można założyć na implantach?
W przypadku leczenia protetycznego na implanty można założyć takie rodzaje prac jak:
- Pojedyncza korona zębowa
- Most (zbudowany z minimum 3 zębów)
- stabilizator pod protezy całkowite (zatrzaski do protez na implantach).
6.W czym lepsze są implanty od mostu na zębach?
Implanty są lepsze dla naszego uzębienia od mostków na zębach ,ponieważ przy umocowaniu implantów nie szlifujemy sąsiednich zębów dzięki czemu pozostawiamy zdrowe, nie naruszone zęby. Implant jest leczeniem przyszłościowym -w razie utraty w dalszym czasie innych zębów można w każdej chwili dołożyć implantów i próbować budować większą prace protetyczną wykorzystując już wcześniej wszczepiony implant zębowy.
7.Jakie są główne zalecenia po implantacji?
Najważniejsze jest by bezpośrednio po zabiegu jak i w czasie integrowania się implantu z kością stosować się do zaleceń lekarza. Bezpośrednio po zabiegu zaleca się by nie jeść i nie pić do momentu aż znieczulenie przestanie być odczuwalne (istnieje ryzyko pogryzienia tkanek miękkich w jamie ustnej) .Zakaz spożywania używek takich jak alkohol czy palenie papierosów. Ograniczenie podczas integracji implantu z kością nagryzania na implantowane miejsce. Przyjmowanie przepisanych leków po zabiegu (antybiotyk ,witaminy). Dbanie o higienizację jamy ustnej. Należy pamiętać by stosować się do wszystkich zaleceń podawanych przez lekarza gdyż im sprawniej przebiega proces integracji implantu tym jest większa pewność że będzie on służył Państwu przez długie lata, a najprawdopodobniej aż do śmierci.
8.Czy osadzona proteza na implantach naprawdę nie przesuwa się i nie wypada ?
Oczywiście osadzenie protezy na zatrzaskach ,które są zamontowane na implantach daje nam możliwość jedzenia i mówienia bez zbędnego dyskomfortu jaki odczuwamy przy noszeniu zwykłych protez . Możemy jeść twarde pokarmy i proteza na pewno nie będzie się przesuwać. Trzeba jednak pamiętać że nie jest to praca stała i należy raz dziennie zdjąć ją z zatrzasków i dobrze umyć.
9.Czy można wykonać implantację jednocześnie przy usunięciu zęba?
Można wykonać zabieg bezpośrednio przy ekstrakcji zęba ale pod warunkiem gdy zostanie dość dużo podłoża kostnego w który będzie wprowadzić implant. natychmiastowa implantacja wykonywana jest najczęściej ze względów estetycznych ,wtedy usuwa się ząb i wstawia implant jego miejsce protetyk mocuje tymczasowe uzupełnienie protetyczne. musimy jednak pamiętać iż powodzenie implantacji natychmiastowej zależy od kilku czynników :>
- Zębodół po wyrwanym zębie nie może wykazywać oznak zapalenia jak i wyrwany ząb nie może być w stanie zapalnym.
- Implant który wszczepiamy powinien mieć dobre zakotwiczenie w kości tzn że otwór po usuniętym zębie powinien być na tyle mały by chirurg za pomocą kalibrowanych wierteł mógł go powiększyć pod średnicę zaplanowanego implantu .
- Implant powinien znajdować się w optymalnym położeniu dla najlepszego, przestronnego ,i funkcjonalnego jak również estetycznego zorientowania przyszłej korony względem sąsiednich zębów .
- Pamiętajmy że natychmiastową implantację przeprowadzamy głównie w odcinku przednim jamy ustnej gdyż ubytek kości po ekstrakcji jest mniejszy .
W przeciwnym razie zaleca się gojenie po usunięciu zęba by kość mogła się odbudować. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie biomateriałów , które uszczelniają okolice implantu .Aby wypełnić pustą przestrzeń między implantem a ścianą zębodołu chirurg wykorzystuje materiały kościozastępcze , a następnie pokrywa uszczelnienie specjalną błoną zaporową ułatwiającą regeneracje kości .
10.Jakie są przeciwwskazania do implantacji?
Jest to zabieg chirurgiczny ,który niesie ze sobą kilka przeciwwskazań takich jak:
- Ciąża
- Młody organizm który jest w formie wzrostu kości.
- Padaczka
- Osteoporoza
- Złe krzepnięcie krwi
- Aids
- Narkomania ,choroba alkoholowa ,nikotynizm.
- Zła higiena jamy ustnej –ubytki próchnicowe ,kamień nazębny, choroby dziąseł.
- Bruksizm
- Choroby psychiczne.
Są to przeciwwskazania ogólne. Istnieją również przeciwwskazania miejscowe , ściśle związane z obszarem przeznaczonym do wszczepienia implantu .Od zabiegu należy odstąpić jeżeli w miejscu implantacji rozwinął się stan zapalny , bądż ząb usunięty również był w stanie zapalnym .Kolejnym miejscowym przeciwwskazaniem są wady zgryzu , które uniemożliwiają umieszczenie korony w miejscu którym brakuje zęba .Również nie możliwa jest implantacja gdy jest zbyt niedostateczna przestrzeń w zębodole lub jego niesprzyjająca budowa anatomiczna , która uniemożliwia stabilne zakotwiczenie implant w kości .Problem ten pojawia się najczęściej gdy pacjent zbyt długo zwlekał ze wstawieniem implantu w miejscu po wyrwanym lub utraconym w inny sposób zębie .
Należy jednak pamiętać by przy konsultacji z chirurgiem powiedzieć o wszystkich swoich chorobach i uczuleniach .Jeżeli jednak chorujemy na przewlekłe choroby należy również skonsultować się z lekarzem prowadzącym by zapytać i poinformować że chcemy poddać się zabiegowi wszczepienia implantu zębowego gdyż może się to wiązać z odstawieniem lub zmianą dawki leków.
11.Jak dbać o implanty i o prace protetyczną ?
Przede wszystkim powinno się pamiętać by higiena jamy ustnej była pod kontrolą lekarza stomatologa bądź higienistki stomatologicznej .Szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie ,stosowanie nici dentystycznych i używanie irygatora to podstawa .Ważne jest również by regularnie poddawać się zabiegowi higienizacji w gabinecie stomatologicznym.
12.Czy istnieje ryzyko odrzutu implantu ?
Statystyki jakie są podawane to ok 98% skuteczności leczenia. Ale musimy pamiętać że ten proces zmienia się gdyż na powodzenie wszczepu ma wpływ mnóstwo czynników i tryb życia pacjentów. Odrzucenie implantu jest jednak rzadkim zjawiskiem. Gdy jednak implant nie przyjmie się konieczny jest antybiotyk i usunięcie implantu , a po pewnym czasie możliwa jest ponowna implantacja .
13.Czy po zakończonym leczeniu cały czas czuje się że mamy implanty?
Nie, pacjent po zakończonym leczeniu po kilku dniach zapomina o tym że ma implanty i most lub koronę .Wargi ,język ,policzki szybko się przyzwyczajają do nowych zębów i szybko zachowujemy się tak jak byśmy mieli je własne .
W naszym gabinecie korzystamy z implantów niemieckiej firmy BREDENT MEDICAL , a także stosujemy TITANIUM IMPLANT BLUESKY GERMANY. Wszczepy te dzielą się na dwa rodzaje . Pierwsze z nich są natychmiastowe i pozwalają szybko i sprawnie zastąpić lukę w naszym uzębieniu precyzyjnie dobranym zamiennikiem .Drugie zaś wiążą się z dłuższym procesem gojenia (implant stopniowo integruje się z kością) .
Myślę ,że odpowiedziami na powyższe pytania wystarczająco przybliżyliśmy Państwu proces implantacji . Jednym zdaniem jest to najlepsze medyczne rozwiązanie pozwalające zachować naturalny wygląd przy uśmiechu jak i również czuć się komfortowo przy spożywaniu posiłków. Zapraszamy do skorzystania z usług w naszym gabinecie . Możecie się Państwo zawsze umówić na konsultację zarówno z chirurgiem jak i z protetykiem ,którzy chętnie odpowiedzą na Państwa pytania i rozwieją wszystkie wątpliwości związane z zabiegiem .Zapraszam do kontaktu telefonicznego jak i droga email .